Amžiaus įtaka sportuojantiems ir nuo kada veteranas

...ir tiems kam virš 30

Amžiaus įtaka sportuojantiems ir nuo kada veteranas

Standartinė LinasV » Pir Kov 07, 2011 18:40:08

Yra daug literatūros apie amžiaus poveikį dviratininkui, bet kiekvienas perkopęs 35 ir 40 žinome tai ant savo kailio :-)
Sportininkui perkopus 35 m. pasijaučia amžiaus pasekmės, kurios dar stipriau išryškėja perkopus 40 ir 50 metų ribą. Ištvermės, greičio, galios ir kitos fizinės charakteristikos pradeda silpnėti, priklausomai nuo ankstesnio treniruotumo ir individualių organizmo savybių. Jei žmogus anksčiau nesitreniravo, jau sunkiai pasivys buvusius aktyvius į sportą sugrįžusius veteranus. Nebent daug prakaito išlies ;-)

Amžiaus poveikis sportuojančiams žmogui:
1. Psichologinis.
Motyvacija ir stimulas sportuoti dėl aukštų rezultatų mažėja, suvokiant kad "saulutė jau vakarop" ir su jaunikliais nepakovosi, kad didžiausios galimybės liko praeityje.
Bet lieka motyvacija palaikyti gerą fizinę formą, pasivaržyti su sau lygiais.

2. Kraujagyslės
Nuo amžaus ir gyvenimo būdo kraujagyslės kalkėja, standėja, kemšasi ir mažėja kraujo pralaidumas, atitinkamai blogėja raumenų aprūpinimas deguonimi per kraują intensyvaus krūvio metu.

3. Širdies darbas
Pagrindinė priežastis, kodėl sendami lėtėjame - palaipsniui mažėja VO2 max (maksimalus deguonies pasisavinimas organizme krūvio metu). Tai sąlygoja su amžium mažėjantis max pulsas ir "pavargusios" kraujagyslės, kurios perneša mažiau deguonies į raumenis ir juos prasčiau maitina. Dalinai ta kompensuojasi didesniu kapiliarų tinklu raumenyse reguliariai sportuojantiems ištvermės sporto šakas.

4. Laktato slenkstis
Su amžiumi laktato slenkstis žemėja ir pieno rūgštis daug greičiau pradeda kauptis jūsų organizme (kraujyje) krūvio metu, sunkiau skaidosi ir pasišalina. To pasekoje jūs lėtėjate, lyginant su jaunesniais treniruotais varžovais.

5. Svoris
Su amžiumi kūne kaupiasi daugiau riebalų. To galima išvengti taisyklingos mitybos ir svorio reguliavimo priemonėmis.

6. Raumenų masės nykimas
Su amžiumi raumenų masė kūne nyksta, ir atitinkamai mažėja raumenų jėga ir greitis. Galima lėtinti tą mažėjimą treniruotėmis. Todėl vyresniame amžiuje patartinos papildomos treniruotės su svoriais (dar ir kaulus pastiprina, testosterono kiekį padidina).

7. Traumos
Sąnariai, raiščiai, sausgyslės, jungiamieji audiniai jau padilę, gal patyrę traumas iš anksčiau. Mažėja raiščių ir sausgyslių elastingumas, lankstumas, atitinkamai didėja traumų galimybė ne tik nugriuvus, bet ir persitempti, pažeisti audinius didelio krūvio metu. Tai riboja didelių intensyvių krūvių apimtis.

8. Poilsis
Su amžiumi ilgėja nuovargis po treniruotės, reikia ilgesnio atsistatymo laiko. Tas įtakoja treniruočių apimtis ir trukmę.


BET AMŽIUS TURI IR PRIVALUMŲ.
Vyresnis amžius ne kliūtis ir ne priežastis atsisakyti sportavimo ir aukštų rezultatų siekio, ypač sau lygių tarpe.
Senstantį organizmą galima dar priversti efektyviai dirbti ir "patiuninguoti", reguliuojant krūvį, mitybą, poilsį. Kartais pranašumą turi per ilgą sportavimą sukaupta patirtis (strategija, taktika varžybose), ilgalaikė ištvermė.
Todėl važinėjimas dviračiu ir dviračių sportas yra puikus užsiėmimas fizinio krūvio pasiilgusiems 30,40,50, 60-mečiams ir po pertraukos į aktyvų sportavimą grįžtantiems sporto veteranams (nebūtinai dviratininkams).

Pavyzdžiui, ypatingos ištvermės reikalaujančiuose ultramaratonuose ir renginiuose dominuoja vyresnio amžiaus atletai. Matyt, mažėjant greičiui (greitosioms raumenų skaiduloms), daugėja ištvermės sporte svarbių lėtųjų raumenų skaidulų kiekis.
Su amžiumi ateina patirtis, atsiranda daugiau kantrybės alinančioms ultra-ištvermės reikalaujančioms distancijoms.

Chris Carmichael pateikia savo auklėtinio Lance Armstrong pavyzdį, kai planuodamas "sugrįžimą" Lance pradėjo treniruotis ir sudalyvavo ypač sunkiame Leadville 100 mylių MTB maratone, kur pasiekė distancijos visų laikų greičio rekordą (6:28:30) 2009 m. aplenkdamas ilgalaikį Leadville 100 nugalėtoją, už jį vyresnį Dave Wiens. Iš kartu su Lance baigusių distanciją pirmo 20-tuko tik 5 buvo jaunesni nei 30 m. o keturi buvo virš 40 metų. Jo komandos draugas Levi Leipheimer (pagal mus pretenduojantis į veteranus :-) 2010 m. dar pagerino Lance rekordą 12 min iki (6:16:37).

Bet žinome, kuo baigėsi Lance "sugrįžimas", kai "Bosas" per TdF ir kitas Pro varžybas buvo nugesintas ir užgožtas jaunimo, norinčių savo pergalių ir savo istorijos. Moralas, kad būdamas 38-39 m. prieš jaunimą jau nepašokinėsi.
Kita gerai žinoma garbaus 52 m. amžiaus dviratininkė Jeannie Longo-Ciprelli, vis dar rungtyniajanto pro lygyje yra daugiau išimtis, nei taisyklė.
Internete galime rasti būrį diedukų iš viso pasaulio, kurie ir 60, 70 metų dar varžosi ultra-maratonuose, dalyvauja ištvermės renginiuose. Bet aš juos laikyčiau daugiau išimtimi, nei taisykle.

Lietuvoje kaip išskirtinį pavyzdį matome Svajūną Ambrazą, kuris važiuoja pirmame 5tuke ar 10-ke MTB maratonuose ir nušluostytų nosį visam jaunimui ištvermės ultramaratonuose. Bet tikriausiai jau nebus greitesnis už jaunesnius savo konkurentus greitose lenktynėse ;-)

Todėl išvada, kad reikia veteranų grupių, kur galima rungtyniauti su savo bendraamžiais. Bet koks skirstymas tinkamesnis - didelis klausimas patiems vetaranams ir varžybų organizatoriams.

Ar imti amžiaus laiptus kas 10 metų, 30-39; 40-49 ir t.t. ?
Ar laikyti 30-mečius dar pajėgius konkuruoti su 20-mečiais ir veteranų amžiaus grupes nustatinėti 35-44; 45-54 ir t.t. Tuomet gal tikslinga turėti U23 grupę (19-23) ir 24-34 m ? arba pasieiti be jos: 19-34 m. ? Dažnai tai atsirems į organizatorių požiūrį ir galimybes turėti daug amžiaus grupių. Ne visada to reikia, kas buvo greitesnis veteranai pasitikrins finišo sąrašuose.
Paskutinį kartą redagavo LinasV Pir Kov 07, 2011 19:11:10. Iš viso redaguota 2 kartus.
Vartotojo avataras
LinasV
 
Pranešimai: 2203
Užsiregistravo: Pir Gru 19, 2005 21:16:53
Miestas: Kaunas
Stilius: All round

Re: Amžiaus įtaka sportuojantiems ir nuo kada veteranas

Standartinė Aurimas vardu Jonas » Pir Kov 07, 2011 18:50:55

Tarp kitko, Lance Lediville pirmąkart sudalyvavo 2k8 m. kur Deiv'o Lance'as dar neišdėjo.
Serijinis žudikas. Žudau debilus.
Vartotojo avataras
Aurimas vardu Jonas
 
Pranešimai: 4593
Užsiregistravo: Pir Lie 02, 2007 21:05:30
Miestas: Vilnius
Stilius: XC

Re: Amžiaus įtaka sportuojantiems ir nuo kada veteranas

Standartinė Rocco » Ant Kov 08, 2011 0:31:56

Na, Linai, prirasei kaip tikras diedukas. Surasei tik problemas :). Jei judet pastoviai, visa gyvenima, tai ir ta Tavo "senatve" galima pastumti 10-20 metu... Kuo daugiau judesi (svarbu judeti visapusiskai, neatsiduodant pilnai tik vienai sporto sakai) tuo ir lankstesnes kraujagysles bus ir plauciu turis nemazes ir raumenu mase nekis ir cholesterolis nesikabins ir t.t.
Del grupiu, tai, mano manymu, reikia atsakyti tik i keleta klausimu.
1. Kiek zmoniu susidarys kiekvienoje grupeje? Jei vienoje, dabartineje grupeje, butu 40-50 zmoniu, tai ja jau galima butu skelt i dvi dalis. O jei 30-35 ar 35-40 grupeje butu po 6-10 zmoniu, tai tikrai nera tikslo smulkinti grupiu.
2. Koks dalyvavimo tikslas? Jei tai uzlipimas ant podiumo ar prizu vaikymasis, tai reikia daryti grupes 30-32, 33-35, 36-38 ir t.t. grupes :)
Tuningas tinka viskam. Ir auto ir velo.
Vartotojo avataras
Rocco
 
Pranešimai: 1166
Užsiregistravo: Pen Lap 30, 2007 10:47:55
Miestas: Vilnius-Maskva
Stilius: XC

Re: Amžiaus įtaka sportuojantiems ir nuo kada veteranas

Standartinė LBU » Ant Kov 08, 2011 11:25:02

Tas skirsymas į labai daug amžiaus grupių skirtas tiems, kas jau pasidavė (prisipažino sau , kad paseno).
Aš manau, kad geriau "diedukui" atvažiuoti paskutiniam, nei didžiuotis įveikus kitus ''diedukus"-nors ir nugalėjai, bet kartu ir prisipažinai sau, kad tu jau "diedukas", nes pats užsirašei į "diedukų" gretas. :-D
Žmogus yra tokio amžiaus, kokio amžiaus yra jo bendraminčiai...
LBU
 
Pranešimai: 772
Užsiregistravo: Ant Sau 26, 2010 21:16:03
Stilius: Road

Re: Amžiaus įtaka sportuojantiems ir nuo kada veteranas

Standartinė LinasV » Ant Kov 08, 2011 12:26:16

Tema skirta daugiau žinioms ir informacijai apie amžiaus įtaką sportuojančių sveikatai, ir patarimus kaip savo metus paversti privalumu :-)
Kokios amžiaus grupės veteranams tinkamos Lietuvoje, diskusija čia
Vartotojo avataras
LinasV
 
Pranešimai: 2203
Užsiregistravo: Pir Gru 19, 2005 21:16:53
Miestas: Kaunas
Stilius: All round

Re: Amžiaus įtaka sportuojantiems ir nuo kada veteranas

Standartinė Vital » Ant Kov 08, 2011 17:58:34

Tas pats J. Freil pastebėjo amžiaus įtaka rezultatams, ir čia pat teigia, kad ji yra mažesnė nei treniruotumo įtaka. Svarbu pastebėti, kad jis ir kiti autoriai rekomenduoja veternamas ilgesnį ar nuoseklesnį bazės periodą ir tai, kad konstatuota, kad nėra pakanamai studijų vienareikšmiškai rišančių rezultatų blogėjima su amžiumi. Tačiau tas pats Lino cituotas C. Carmicel staiga teikia pasiūlymus kaip per 7 val. per savaitę būti greitu kaip elitas, pastebėdamas, kad trumpos ir intensyvios treniruotės turi didelį bet trumpalaikį efektą, taigi veteranas, norintis rungtis su elitu tik 1 varžybose per metus iš tiesų gali rungtis tik trumpų ir intensyvių treniruočių dėka. Tačiau čia nutylimas ilgalaikis poveikis sveikatai, kuris mano manymų taikant trumpų ir intensyvių treniruočių ciklą yra neigiamas.
Pats ant savęs pastebėjau, kad man dabar reikia daugiau laiko atsistatymui, gal net dvigubai daugiau, be to labiau nuvargstu ir po 4 iš eilės dienų treniruočių reikia dienos poilsio. Po labai intensyvios treniruotės kartais nepakanka ir paros atsistatymui. Nepastebėjau jokio ištvermės didėjimo, greičiau atvirškščiai. Manau tai susiję su amžiumi, bet ir sportavimo metais po treniruočių stovyklos jausdavausi pavargęs - atsistatinėdavau ir formą įgaudavau lėčiau nei kiti, daugiadienėse važiavau tik 2-3 dienas, po to rezultatai krisdavo.
Vartotojo avataras
Vital
 
Pranešimai: 2521
Užsiregistravo: Pen Kov 03, 2006 16:15:35
Miestas: Vilnius
Stilius: None


Grįžti į Veteranams...

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias